Laptop się nie włącza - najczęstsze przyczyny i naprawa

układy bios - serwis laptopów Wrocław

Zleć naprawę laptopa, który się nie uruchamia:

Laptopy to urządzenia, które bez wątpienia stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami dnia codziennego. Korzystamy z nich w pracy, w podróży, a także w domu - nierzadko w celach rozrywkowych. Nic więc dziwnego, że wpadamy w zdenerwowanie, gdy laptop się nie włącza. Powodów tego zjawiska może być co najmniej kilkanaście. Jedne są bardziej błahe, a inne mogą wymagać wizyty w serwisie. Na wstępie zaznaczam jednak, że poniższe sytuacje dotyczą laptopów, które nie uruchamiają się wcale. Problemy ze startowaniem systemu opisaliśmy tutaj: Laptop włącza się, ale nie startuje
Do najczęstszych przyczyn sytuacji w których laptop się nie włącza możemy zaliczyć:
- uszkodzenie baterii/zasilacza,
- uszkodzenie gniazda ładowania,
- uszkodzenia płyty głównej,
- zalanie laptopa.

Laptop się nie włącza - co robić ?

W przypadku, gdy laptop się nie włącza i diody nie świecą należy w pierwszej kolejności sprawdzić kilka rzeczy, które wyeliminują najprostsze przyczyny i pozwolą uniknąć naprawy i wizyty w serwisie.

1. Sprawdź poziom naładowania baterii - może się to wydać oczywiste, ale najczęstszym powodem problemu z uruchomieniem laptopa jest rozładowana bateria. Dokładnie sprawdź, czy kabel zasilający jest odpowiednio podłączony i czy nie jest fizycznie uszkodzony. 
2. Podłącz laptopa do innego gniazdka - możesz również spróbować podłączyć urządzenie do innego gniazdka. Pamiętaj, że używanie nieoryginalnych zasilaczy również może wywołać problemy z uruchomieniem laptopa. Ponadto, nieoryginalne zasilacze są nierzadko źródłem zwarć i przepięć, które niszczą baterię.

Laptop nie włącza się - inne przyczyny

Jak zostało wspomniane na początku, przyczyny tego, że laptop nie włącza się mogą być zarówno błahe, jak i poważniejsze, które będą wymagały od nas wizyty w serwisie. Zdarza się, że dochodzi do awarii sprzętowej, która może dotyczyć płyty główne lub układu zasilania. 

Najczęstsze awarie sprzętowe:

1. Przegrzanie płyty głównej - przyczyny tego, że laptop się nie włącza mogą leżeć w przegrzanej płycie, która mogła spowodować uszkodzenie układu przetwornicy i mostka. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zbyt mocno obciążamy naszą kartę graficzną programami lub grami. Nie bez znaczenia w tym przypadku ma również stan układu chłodzenia laptopa i ilość kurzu we wnętrzu obudowy.

2. Przepięcia w sieci elektrycznej - kolejną przyczyną braku zasilania w laptopie są różnego rodzaje zwarcie w gnieździe zasilacza.

3. Zalanie laptopa - zupełnie odmienną sytuacją jest zalanie laptopa cieczą. Próba włączenia zalanego laptopa może skończyć się zwarciem, które może być niebezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i samego urządzenia. W przypadku zalanego laptopa należy oddać urządzenie do serwisu. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o zalaniu laptopa, który nie włącza się - Zapraszamy tutaj

Sytuacje te występują dość często i są niezależne od marki czy modelu urządzenia. W takim wypadku należy oddać laptopa do serwisu, w którym doświadczeni pracownicy dokonają diagnozy i oględzin uszkodzonego sprzętu.

Koszty napraw i gwarancja w naprawLapka.pl

W naszym serwisie laptopów we Wrocławiu dokonujemy wszystkich napraw laptopów, które mają problemy z uruchamianiem. Koszty napraw oraz czas potrzebny do usunięcia usterki są zależne od rodzaju awarii oraz wielkości szkód. Jeżeli jednak chciałbyś poznać konkretną cenę za naszą usługę, to zapraszamy do kontaktu. Udzielamy minimum 6-miesięcznej gwarancji na naprawy wykonywane w naszym serwisie laptopów. Jeśli twój laptop nie włącza się i diody nie świecą - przynieś go do nas. Możesz także skorzystać z naszych bezpłatnych usług #door2door - odbierzemy od Ciebie urządzenie i oddamy zaraz po naprawie.