Przegrzewanie się laptopa? - podpowiadamy co robić

układy bios - serwis laptopów Wrocław

Zleć konserwację układu chłodzenia:

Laptopy podobnie jak komputery stacjonarne wyposażone są w zaawansowane układy chłodzenia, które mają za zadanie regulować temperaturę procesora i całej płyty głównej. Sprawny układ utrzymuje optymalną temperaturę i nie dopuszcza do przegrzania się urządzenia, dlatego ważne jest utrzymywanie go we właściwej formie. 

Przegrzewanie się laptopa jest dość proste w rozpoznaniu. Jeżeli zauważysz poniższe objawy, to prawdopodobnie twój laptop się przegrzewa:

1. Wzrost temperatury obudowy laptopa - zazwyczaj pojawia się jako pierwszy objaw. Obudowa jest bardzo gorąca, zazwyczaj w jednym miejscu.
2. Głośny wiatrak w laptopie - do kolejnego objawu możemy zaliczyć głośną i nieprzerwaną pracę wiatraka chłodzącego. Praca wiatraka na pełnych obrotach może sugerować, że system próbuje schłodzić urządzenie.
3. Brak pracy wiatraka - brak działania wiatraka może oznaczać jego uszkodzenie. W takim wypadku należy oddać urządzenie specjalistom, którzy wymienią lub naprawią uszkodzony element.
4. Wyłączanie się lub resetowanie się laptopa - bardzo częstym objawem jest również wyłączanie się urządzenia. Jest to spowodowane wysoką temperaturą która może uszkodzić płytę. Jeżeli wyłączenie urządzenia jest poprzedzone nagrzewaniem się obudowy i głośną pracą wiatraka możesz mieć do czynienia z przegrzewaniem się.

Jeśli wciąż masz wątpliwości czy twój laptop się przegrzewa to możesz skorzystać z programów mierzących temperaturę CPU. Jeśli w wynikach będzie ona wyższa niż 80ºC, to najprawdopodobniej masz zbyt mało wydajny system chłodzenia i wymaga on konserwacji.

Przegrzewania się laptopa - przyczyny

Najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa:

1. Zanieczyszczony układ chłodzenia - jako jedną z przyczyn warto wymienić zanieczyszczenie systemu chłodzenia laptopa. Nagromadzenie się dużej ilości kurzu w szczelnie zamkniętej obudowie skutecznie ogranicza dostęp do powietrza i w konsekwencji wydajność chłodzenia laptopa znacznie spada. Problem ten może dodatkowo nasilać się podczas trzymania urządzenia na kocu lub kołdrze, które dodatkowo utrudniają przepływ powietrza. W przypadku zapchania układu chłodzenia zalecamy dokładne czyszczenie wnętrza urządzenia z kurzu oraz innych zanieczyszczeń. 
2. Uszkodzony wentylator - kolejną z przyczyn braku odpowiedniego chłodzenia i przegrzewania się laptopa może być uszkodzony wentylator. Uszkodzenie tego podzespołu objawia się zwiększoną temperaturą obudowy, która może nawet parzyć. Ponadto, może się objawiać głośną pracą wiatraka lub wręcz przeciwnie - brakiem pracy wiatraka.
3. Problemy z radiatorem - bywa, że przyczyną wzrostów temperatury jest nieprawidłowa praca radiatora lub jego złe zamontowanie na procesorze.
4. Mocne zużycie past termoprzewodzących - mimo, że w laptopach zużywają się rzadziej niż w komputerach stacjonarnych bywa, że wymagają wymiany. 
5. Upadek laptopa - uderzenia o twardą powierzchnię mogą być przyczyną awarii coolera, co bywa przyczyną przegrzewania się procesora lub karty graficznej.

Wymiana chłodzenia w laptopie w naprawLapka.pl

Prawidłowo chłodzone urządzenie jest w pełni wydajne, szybkie i gotowe do pracy nawet z bardzo obciążającymi aplikacjami. W naszym serwisie oferujemy wymianę chłodzenia w laptopie, pełne czyszczenie oraz konserwację. 

Oferujemy:
-wymianę termopadów z sekcji zasilania CPU, GPU oraz pamięci VRAM na najwyższej przewodności cieplnej dostępnej na rynku,
-dokładne, wewnętrzne oczyszczenie urządzenia z kurzu, brudu i wszystkiego co tam znajdziemy :)
-wymianę past termoprzewodzących,
-tuning układu chłodzenia polegający na wymianie standardowego chłodzenia na ciekły metal stosowany m.in przez firmę Asus. Nowy, zaawansowany układ chłodzenia znacznie zwiększy wydajność waszych urządzeń.


Ponadto, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych bezpłatnych usług #door2door, gdzie odbierzemy od Ciebie uszkodzone urządzenie i zwrócimy zaraz po naprawie. Zapraszamy!